Krby už od pradávna zajišťovaly teplo domova a umožňovaly uklidňující pohled do plamenů ohně. Dříve se stavěly krby otevřené, které měly velice malou účinnost okolo 15%. V současné době se zvyšují nároky uživatelů na vyšší účinnost a menší spotřebu paliva krbů. Trendem dnešní doby jsou teplovzdušné krby, které mají přívod externího vzduchu z vně objektu. Tento uzavřený systém je v současné době mezi uživateli velice oblíbený. Zároveň je systém vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy včetně dřevostaveb.
TYPY OPLÁŠTĚNÍ KRBŮ:
- Cílem teplovzdušných krbů je ohřev studeného vzduchu z přilehlé místnosti pomocí tepelné komory krbu. Takto ohřátý vzduch je předán zpět do místnosti díky komínovému efektu uvnitř tepelné komory krbu. Správnou funkci komínového efektu v tepelné komoře krbu zajišťují vhodně dimenzované krbové mřížky. Pomocí teplovzdušných krbů je možné rozvést teplý vzduch i do jiných místností přirozeným nebo nuceným rozvodem.
Akumulační a sálavý plášť krbu:
- Akumulační sálavé stavby mají za úkol teplo vzniklé spalováním paliva v krbové nebo kamnové vložce uložit do materiálu obestavby, akumulačních prstenců či tahů a následně ho vydávat formou sálání po dlouhou dobu, i když už se v topeništi netopí. V podstatě krb funguje tak, že např. přikládáte dřevo tři hodiny a poté dalších šest hodin krb sálá akumulované teplo do svého okolí. Délka akumulace a následného sálání je závislá jak na použité krbové či kamnové vložce, tak délce a materiálu tahů a konstrukci samotného pláště kamen či krbu.
TYPY PROSKLENÍ KRBOVÝCH VLOŽEK:
Rovné
- Rovné prosklení je historicky nejstarší ale dodnes nejlepší prosklení co se týká funkčnosti a životnosti. Z původního obdélníkového prosklení malého rozměru se na základě individuálních přání zákazníků mění prosklení ve čtvercové, širokoúhlé, obdélníkové, kulaté či trojúhelníkové.
- Kvůli menšímu přenosu tepla u velkých formátů skel krbových vložek je možné osadit také dvojsklo či dokonce trojsklo s pokovením. Porovnat jednotlivé varianty můžete přímo u jednotlivých typů krbových vložek.
- Nejčastější provedení je s otvíráním do boku. Od šířky či výšky cca 70cm se doporučuje horní výsuv, aby nedošlo k úniku spalin do místnosti při přikládání.
Oblé
- Popularita oblého skla postupně klesá, ale někteří výrobci se vrací například k původním typům sloupových kamen a tam oblé prosklení bez pochyb patří (např BRUNNER či SPARTHERM).
- U oblého skla v současné době není možné vyrobit více skel za sebou.
- Provedení s bočním otvíráním i výsuvem.
Prismatické
- Prismatické prosklení bylo velice oblíbené v 80. a 90. letech 20. století nyní se téměř nevyrábí. Firma Kobok stále vyrábí model ĎUMBIER s prismatickým prosklením s děleným sklem. Provedení se sklem ohýbaným je za příplatek.
- Nevyrábí se více skel za sebou.
- Provedení s bočním otvíráním i výsuvem.
Průhledové
- Průhledové prosklení krbových vložek je v současné době na vzestupu. Většina výrobců dělá alespoň jeden typ krbové vložky s průhledovým prosklením. Průhledové prosklení je zajímavým designovým doplňkem vyhledavaným především architekty a bytovým designéry.
- U velkých formátů se často používá dvojsklo.
- Provedení s bočním otvíráním i výsuvem.
Rohové
- Rozhodně nejpopulárnější provedení do moderních interiérů. Zajímavé designové formace a dostupná cena skla dělá z rohových krbů velké favority. Nevýhoda u rohového prosklení je horší funkce samočištění skla. U těchto typů krbových vložek je důležité správné topení.
- Nejčastěji se instaluje jednosklo ale některé firmy dodávají i dvojskla (HOXTER). Sklo může být dělené či ohýbané.
- Doporučuje se vždy otvírání s výsuvem - otvírání do boku je velice nepraktické vzhledem k velké ploše prosklení.
Třístranné
- Designově nejzajímavější provedení prosklení krbu, které kombinuje funkce průhledového prosklení a prosklení rohového. Nevýhodou je vysoká cena a velké nároky na obsluhu krbu a kvalitu palivového dřeva.
- Provedení pouze s děleným jednosklem.
- Třístranné krby mají vždy horní výsuv.
Centrální krby
- Centrální krby jsou kapitola sama pro sebe. Prosklení je ze všech stran. Centrální krby jsou absolutní dominantou prostoru a tomu odpovídá i jejich vysoká cena.
- Skla jsou dělená i ohýbaná, čelní či oblá.
- Otvírání krbu s výsuvem i s otvíráním do boku.
MATERIÁLY KRBOVÝCH VLOŽEK:
Litinové krbové vložky
- Litinové krbové vložky byly na začátku éry krbových vložek velice oblíbené. Nyní litinové vložky vyrábí spousta výrobců, ale pouze několik je opravdu kvalitních. Skvělé vlastnosti litiny pro použití ve výrobě krbových vložek vyžadují i velké investice výrobců do forem a samozřejmě i slévárny jako takové nejsou svou kvalitou na stejné úrovni. Za dobrou litinu je potřeba si připlatit. Mezi přední výrobce krbových vložek z litiny patří firmy BRUNNER, SPARTHERM, JOTUL atd.
Ocelové krbové vložky
- Ocelové korpusy krbových vložek dostihly kvalitu korpusů litinových a navíc nabízí i některé benefity jako vysokou přesnost, dodatečnou opracovatelnost, snadnou a poměrně levnou výrobu s levnějšími přípravky. V kombinaci s kvalitně dimenzovanou vystýlkou topeniště jsou ocelové korpusy téměř srovnatelné s korpusy litinovými ale za podstatně nižší cenu.
TYPY TOPENIŠŤ:
Roštové
- Roštové topeniště je osazeno centrálním roštem s popelníkem. Pod roštem nebo okolo něj je přiváděn vzduch pro spalování. Výhodou tohoto topeniště je samostatný popelník pro vynášení popele. Nevýhodou je složitější konstrukce a fakt, že pokud je rošt zasypán popelem nebo je plný popelník, tak krb nehoří.
Bezroštové
- Bezroštové topeniště má oproti roštovému řadu výhod. Vzduch pro spalování je přiváděn do spodní části topeniště a následně je rozváděn za výstelkou do horní části topeniště před sklo a pokračuje do středu topeniště. Vzduch přichází i ze spodní strany skla a v některých případech i z boků skla. Tento spalovací vzduch je díky výše uvedené cestě kolem výstelky topeniště předehřátý a spalování je tak mnohem efektivnější a dosahuje vyšších teplot než u topenišť roštových. Tento fakt je důležitý i při dohořívání paliva. Díky předehřevu spalovacího vzduchu dochází k efektivnějšímu dohořívání paliva, které většinou shoří na popel. Další výhodou je, že se nemusí komora krbu tak často čistit (při pravidelném několikahodinovém topení v krbu stačí čistit i jednou za týden). Spalovací proces probíhá za vyšších teplot a je efektivnější. Konstrukce topeniště je jednodušší.
OTEVÍRÁNÍ DVÍŘEK KRBOVÝCH VLOŽEK:
Otvírání do boku
- Otvírání do boku se vyznačuje jednoduchostí konstrukce, velkou spolehlivostí, snadným čištěním skla a nízkou výrobní cenou. Otvírání do boku je díky své konstrukci vhodné pro sálavé a akumulační obestavby stejně jako pro obestavby teplovzdušné. Nevýhodou je, že při nesprávné manipulaci s dvířky při přikládání může dojít k "zakouření" do místnosti.
- Typicky se otvírání do boku používá u kamnových vložek, u čelních krbových vložek menších rozměrů a některých rohových vložek. U rohových vložek se doporučuje použít výsuvná dvířka vždy.
Výsuvná dvířka
- Výsuvná dvířka umožňují pohodlné otvírání a jistotu, že krb při otvírání "nezakouří" do místnosti i u krbů s velkým prosklením. U čelních krbů s výškou či šířkou nad 70cm, u rohových krbů a krbů třístranných je výsuv ideálním typem otevírání.
- Výsuvná dvířka mají speciální konstrukci i pro otevírání do boku, či vyklopení pro možnost čištění skla.
- Při pootevření výsuvu při zatápění dochází k rovnoměrnému plnění komory spalovacím vzduchem z místnosti a tím lepšímu rozhoření první dávky paliva.
- Výsuvná dvířka jsou ideální pro teplovzdušné obestavby a pouze některé jsou vhodné do sálavých a akumulačních staveb (firma BRUNNER má své výsuvy certifikované do teploty 350°C).
- Kvalita posuvu spočívá i v lehkosti pojezdu, skvělém těsnění dvířek, dlouhé životnosti těsnění dvířek, možnost opravy bez rozbití pláště krbu, tichý provoz a snadnost ovládání - pokud nejsou tyto parametry splněny, tak je zbytečné do výsuvných dvířek investovat.
Zadní přikládání
- Zadní přikládání se může použít tam, kde je za místností s krbem umístěna technická místnost, chodba nebo jiný prostor s palivem. Díky zadnímu přikládání zůstane místnost, kde je krb s čelním či rohovým prosklením umístěn, bez prachu a nečistot z palivového dřeva. Výhodně je to zejména u teplovodních krbových vložek (mají větší spotřebu) nebo u všech krbů s častým přikládním. Zadní přikládání je možné pro některé krby s čelním či rohovým prosklením.
VÝSUVNÁ DVÍŘKA KRBOVÝCH VLOŽEK HOXTER
TYPY VYZDÍVEK SPALOVACÍCH KOMOR:
Šamot a žárobetony
- Tyto materiály mají velkou objemovou hmotnost, což souvisí s obrovskou akumulací. Ta je důležitá zejména při kvalitním dohořívání paliva. Žárobeton také odolává vysokým teplotám bez trvalé deformace a cena náhradních dílů je příznivá. Mezi další výhody patří velká trvost a dlouhá životnost.
Vermikulit
- Vermikulit má nízkou objemovou hmotnost, je měkký a křehký. Jeho výhoda spočívá v odrážení tepla zpět do topeniště a tak k nárůstu teploty. Z tohoto důvodu se vermikulit používá na některé deflektory či vyzdívky krbových kamen. Nevýhoda je křehkost a téměř nulová akumulace. Cena náhradních dílů je většinou nízká, ale četnost výměny je větší než u žárobetonu.
Litinové pláty
- Litinové pláty mají velkou objemovou hmotnost a tím i skvělou akumulaci. V současné době se moc nepoužívají, protože při vysokých teplotách dochází k trvalým deformacím a ceny náhradních dílů jsou vysoké.
PŘÍVOD VZDUCHU KE SPALOVÁNÍ:
Externí přívod vzduchu
- Přívod vzduchu pro spalování vně objektu je ideální pro všechny typy krbů a kamen. Hoření není ovlivňováno vzduchotechnikou (digestoř, rekuperace, klimatizace atd.) a je tak mnohem efektivnější a bezpečnější. V prostoru, kde je spotřebič umístět nedojde k "vydýchání" vzduchu. Externí přívod vzduchu je možné umístit do základové desky, do prostoru mezi "hrubou" a "čistou" podlahou případně skrz zeď za spotřebičem. V některých případech je možné využít i víceúčelovou šachtu komínu nebo u bungalowu umístit EPV na půdu. V těchto případech dochází k velkým tlakovým ztrátám a proto je doporučujeme jako poslední možné řešení.
Bez externího přívodu vzduchu
- Pokud není možné naistalovat externí přívod vzduchu a spalovací vzduch je možné brát pouze z místnosti, kde je spotřebič umístěn, tak je potřeba spočítat jeho potřebné množství. Do místnosti je potřeba čerstvý vzduch průběžně dodávat např. větráním. Chod spotřebiče nesmí být ovlivňován žádnou vzduchotechnikou. Do moderních izolovaných domů se vůbec nedoporučuje instalovatg kamna a krby bez externího přívodu vzduchu.
NADSTAVBY KRBOVÝCH VLOŽEK:
Litinová kopule
- Nadstavba krbových vložek s litinovou kopulí umožňuje připojení do komínu pod různými úhly. Litinová kopule je otočná kolem své osy a navíc je možné ji libovolně natočit z vodorovné polohy až do polohy svislé. Díky malé teplosměnné ploše litinové kopule je i celkový výkon vložky malý. Litoná kopule se nejčastěji používá tam, kde je kladen důraz na nízký výkon nebo je požadavek na nízkou obestavbu krbu. Za většinu krbových vložek s litinovou kopulí je možné napojit ještě přídavnou akumulační masu.
- Některé kamnové vložky mají speciální litinové hrdlo pro nízké obestavby (BRUNNER, BUDERUS atd.)
- Využívá se v teplovzdušných i sálavých a akumulačních stavbách.
Ocelový teplovzdušný výměník
- Díky své velké teplosměnné ploše předává teplo díky proudícím spalinám. Zvyšuje se tak výkon krbové vložky, ale klesá teplota spalin. Díky vyšší konstrukci není možné udělat nízkou obestavbu krbu a ani se nedoporučuje za ocelový výměník napojit akumulační masu.
- Využívá se v teplovzdušných stavbách.
Teplovodní výměník
- Některé krbové vložky umožňují použít externí teplovodní výměník. Nejčastěji je jeho instalace v kombinaci s tahovým systémem, kdy si uživatel může klapkou přepnout tok spalin buď do tahového systému nebo do teplovodního výměníku.
- Využívá se zejména v sálavých stavbách, ale vyjímkou nejsou ani stavby teplovzdušné.
Hrdlo pro akumulační prstence
- Pokud není prostor pro tahový systém, tak je možné využít akumulačních prstenců umístěných nad krbovou vložkou. Na speciální přírubu krbové vložky jsou postupně umístěny akumulační prstence a zakončení je pomocí ukončovacího prstence nebo litinové kopule s čistícím otvorem. Díky tomu je možné celou soustavu kontrolovat a čistit. Prstence výrazně prodlužují akumulaci krbu a zvyšují jeho efektivitu.
- Využívá se v sálavých a akumulačních stavbách ale i ve stavbách teplovzdušných.